Aktuality – COVID 19

Otázky a dopovede

❓Prečo by som mal použiť mydlo a vodu? ✔️ Počas dňa sa môžu na vaše ruky a veci, ktorých sa dotýkate, dostať choroboplodné vírusy, baktérie či mikróby. Špinavé ruky je najlepšie umyť mydlom a vodou. Odstránite tak všetky nečistoty, patogény alebo chemikálie, ktoré sa na nich nachádzajú.

Teplá alebo studená voda?

✔️ Pokiaľ je voda čistá, na jej teplote nezáleží.

Tuhé alebo tekuté mydlo?

✔️ Obe sú vhodné.

Uterák alebo suchý vzduch?

✔️ Oba spôsoby sušenia rúk sú v poriadku. Ak používate uterák, uistite sa, že je čistý a suchý.

Musí byť mydlo antibakteriálne?

✔️ Nie. Obyčajné mydlo a voda stačia.

Čo ak nemám mydlo, ale mám prístup k tečúcej vode?

✔️ Umývanie rúk mydlom je efektívnejšie. Ak ho však nemáte, umyte si ruky trením o seba v rôznych uhloch pod tečúcou vodou. Následne si ich osušte čistým uterákom, alebo pod sušičom. Ak vaše ruky nie sú viditeľne znečistené, môžete použiť dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu (aspoň 60%). Toto riešenie využívate iba v prípade, ak nemáte k dispozícii vodu a mydlo.

Prečo je mydlo lepšie ako dezinfekčný gél?

✔️ Dezinfekčný gél na báze alkoholu môže vysušiť pokožku. Suchá pokožka môže popraskať a vytvoria sa mikrotrhliny. Tie sú vstupnou bránou pre nákazy.

Je nutné si umývať špinu pod nechtami?

✔️ Áno, choroboplodné zárodky sa radi ukrývajú aj pod nechtami.

Čo ak nemám mydlo a vodu na umytie rúk?

✔️ Ak nemáte mydlo a vodu, použite dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu, ktorý obsahuje aspoň 60% alkoholu. Takéto prostriedky dokážu rýchlo zabiť takmer všetky typy baktérií a vírusov. Nedokážu však zničiť niektoré baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú hnačku. Ruky si umývajte, ideálne mydlom a vodou, po každom použití toalety alebo pred jedlom.

Ako dlho si mám o seba trieť namydlené ruky?

✔️ Ruky si umývajte mydlom najmenej 20 sekúnd.

Ďalej

⚠️ Správnym umývaním rúk chránite seba a ostatných ⚠️

Čo je COVID-19?

✔️ Ťažký akútny respiračný syndróm Coronavirus-2 (SARS-CoV-2) je názov pre nový koronavírus z roku 2019. ✔️ COVID-19 je názov priradený chorobe spojenej s vírusom. ✔️ SARS-CoV-2 je nový kmeň koronavírusu, ktorý u ľudí nebol predtým identifikovaný.

Odkiaľ pochádzajú koronavírusy?

✔️ Koronavírusy sú vírusy, ktoré cirkulujú medzi zvieratami a niektoré z nich sú tiež známe tým, že infikujú ľudí. ✔️ Netopiere sa považujú za prirodzených hostiteľov týchto vírusov, o zdroji sa však vie, že je známych aj niekoľko ďalších druhov zvierat.

Ako sa šíri COVID-19?

✔️ Ľudia môžu chytiť COVID-19 od ostatných, ktorí majú vírus. ✔️ Ochorenie sa šíri z človeka na človeka cez malé kvapky z nosa alebo z úst, ktoré sa šíria, keď infikovaný človek kašle alebo kýcha. ✔️ Tieto kvapôčky dopadajú na predmety a povrchy okolo osoby. ✔️ Iní ľudia potom chytia vírus dotknutím sa týchto predmetov alebo povrchov a následne dotykom svojich očí, nosa alebo úst. ✔️ Ľudia môžu tiež chytiť COVID-19, ak vdýchnu kvapôčky od osoby s COVID-19, ktorá vykašliava alebo vydýchne kvapôčky.

Dá sa vírus, ktorý spôsobuje COVID-19 prenášať vzduchom?

✔️ Doterajšie štúdie naznačujú, že vírus, ktorý spôsobuje COVID-19, sa prenáša hlavne kontaktom s respiračnými kvapkami, a nie vzduchom.

Môže sa CoVID-19 chytiť od človeka, ktorý nemá žiadne príznaky?

✔️ Hlavným spôsobom šírenia choroby sú kvapôčky vylúčené niekým, kto kašle alebo kýcha. ✔️ Riziko chytenia COVID-19 od niekoho bez akýchkoľvek príznakov je veľmi nízke. Avšak veľa ľudí s COVID-19 má iba mierne príznaky alebo dokonca žiadne. ✔️ To platí najmä v počiatočných štádiách infekcie. Preto je možné chytiť COVID-19 od niekoho, kto má napríklad iba mierny kašeľ a necíti sa zle.

Mal (-a) by som sa obávať COVID-19?

✔️ Ochorenie spôsobené infekciou COVID-19 je zvyčajne mierne, najmä u detí a mladých dospelých. ✔️ Môže však spôsobiť vážne ochorenie: približne 1 z 5 ľudí, ktorí sa infikujú, potrebuje nemocničnú starostlivosť.

Aká je inkubačná doba pre COVID-19?

✔️ Inkubačná doba pre COVID-19 (t.j. doba medzi expozíciou vírusu a nástupom symptómov) sa v súčasnosti odhaduje na 2 až 14 dní. ✔️ V tejto fáze vieme, že vírus sa môže prenášať, keď infikovaní ľudia majú príznaky podobné chrípke, ako je kašeľ. ✔️ Existujú dôkazy naznačujúce, že k prenosu môže dôjsť aj od infikovanej osoby bez príznakov.

Ako dlho prežije Covid-19 mimo tela?

✔️ Nie je jasné ako dlho vírus, ktorý spôsobuje COVID-19 prežije na povrchoch. Zdá sa však, že sa správa ako iné koronavírusy. ✔️ Koronavírusy môžu na povrchoch pretrvávať niekoľko hodín alebo až niekoľko dní. ✔️ To sa môže líšiť pri rôznych podmienkach (napr. typ povrchu, teplota alebo vlhkosť prostredia).

Dokáže chladné počasie a sneh zabiť nový koronavírus?

✔️ Nie je dôvod domnievať sa, že chladné počasie môže zabiť nový koronavírus. ✔️ Normálna teplota ľudského tela zostáva okolo 36,5 ° C až 37 ° C bez ohľadu na vonkajšiu teplotu alebo počasie. ✔️ Najúčinnejším spôsobom, ako sa chrániť pred novým koronavírusom, je častá dekontaminácia rúk alkoholovým dezinfekčným gélom alebo ich umývanie mydlom a vodou.

Zabráni horúci kúpeľ novému koronavírusu?

✔️ Ak sa kúpete v horúcom kúpeli, nezabránite tomu, aby ste chytili COVID-19. ✔️ Teplota vášho tela zostáva okolo 36,5 ° C až 37 ° C bez ohľadu na teplotu vášho kúpeľa alebo sprchy. ✔️ V skutočnosti môže byť horúci kúpeľ s veľmi horúcou vodou škodlivý, pretože vás môže popáliť. ✔️ Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred COVID-19, je časté umývanie rúk.

Môže sa vírus prenášať prostredníctvom tovaru vyrobeného v krajine s potvrdeným prípadom Covid-19?

✔️ Koronavírus môže zostať na povrchoch niekoľko hodín alebo až niekoľko dní (v závislosti od typu povrchu) ✔️ Je veľmi nepravdepodobné, že vírus bude po premiestnení, cestovaní a vystavení rôznym podmienkam na povrchu stále pretrvávať.

Pomáhajú antibiotiká alebo vakcíny proti koronavírusu?

✔️ Vakcíny proti pneumónii, ako je pneumokoková vakcína a vakcína proti Haemophilus influenza typu B (Hib), neposkytujú ochranu proti novému koronavírusu. ✔️ Vírus je taký nový a odlišný, že potrebuje svoju vlastnú vakcínu. Vedci po celom svete sa aktuálne snažia vyvinúť vakcínu proti 2019-nCoV.

Ďalej

✔️Aj keď spomínané vakcíny nie sú účinné proti 2019-nCoV, na ochranu vášho zdravia sa dôrazne odporúča očkovanie proti respiračným chorobám. ✔️ Antibiotiká pomáhajú iba proti bakteriálnym infekciám. Počas hospitalizácie ale môžete dostať antibiotiká, nakoľko pri vírusových infekciách často dochádza k sekundárnym bakteriálnym infekciám.

Ako prebieha ochorenie u detí a tehotných žien?

✔️ Ochorenie u detí sa javí ako relatívne zriedkavé a mierne. ✔️ Veľká štúdia z Číny naznačovala, že niečo viac ako 2% prípadov bolo mladších ako 18 rokov. ✔️ Z týchto sa u menej ako 3 % vyvinula závažná alebo kritická choroba.

A čo tehotné ženy?

✔️ Závažnosť ochorenia u tehotných žien po infekcii COVID-19 je podobná ako u dospelých gravidných žien COVID-19, ktoré nie sú tehotné. ✔️ Neexistujú údaje, ktoré by naznačovali, že infekcia COVID-19 počas tehotenstva má negatívny účinok na plod. ✔️ V súčasnosti neexistuje dôkaz o prenose COVID-19 z matky na dieťa, ku ktorému by došlo počas tehotenstva.

Je COVID-19 závažným ochorení pre tehotné?

✔️ Existujú obmedzené vedecké dôkazy o závažnosti ochorenia u tehotných žien a počiatočné údaje ukazujú, že sa u nich vyskytujú podobné klinické príznaky ako u iných dospelých pacientov s COVID-19 ✔️ Súčasne je možné podniknúť konkrétne kroky na ich ochranu počas tehotenstva.

Čo zvieratá a domáci miláčikovia?

✔️ Súčasný výskum spája COVID 19 s určitými typmi netopierov ako s pôvodným zdrojom, no nevylučuje zapojenie iných zvierat. ✔️ Niektoré druhy koronavírusov môžu infikovať zvieratá a môžu sa prenášať na iné zvieratá a ľudí. ✔️ Ako všeobecné preventívne opatrenie je vždy vhodné dodržiavať základné hygienické zásady pri kontakte so zvieratami.

Môžu domáci miláčikovia šíriť nový koronavírus?

✔️ V súčasnosti nie je dokázané, že sprievodné zvieratá / domáce zvieratá, ako sú psy alebo mačky, môžu byť novým koronavírusom infikované. ✔️ Po kontakte s domácimi miláčikmi je však vždy dobré si umyť ruky mydlom a vodou. ⚠️ Ak trpíte vírusovým nakazením (alebo inou voľne prenosnou chorobu), izolujte sa nie len od ľudí vo vašom obydlí, ale taktiež aj od domácich zvierat. ⚠️

Izolácia a zvieratá. Ako sa správať ak som chorý?

Ak sa u vás objavia príznaky alebo máte potvrdené, že ste sa nakazili vírusom spôsobujúcim chorobu Covid-19, je dôležité aby ste obmädzili kontakt s vašimi domácimi miláčikmi a inými zvieratami.

✔️ Izolujte sa v samostatnej miestnosti od všetkých členov domácnosti a zvierat. Ak je to možné, vyhraďte pre seba aj samostatné WC a kúpeľňu. ✔️ Zabráňte vstupu zvieraťa do priestorov, v ktorých sa pohybuje nakazená osoba. ✔️ Prenechajte starostlivosť o zviera inému členovi domácnosti.

Môžem sa zo svojím zvieraťom hrať, maznať?

✔️ Nie. ✔️ Aj keď nie je potvrdené, že by sa zvieratá mohli nakaziť vírusom spôsobujúcim chorobu Covid-19, odporúča sa vylúčiť akýkoľvek kontakt so zvieraťom. Zviera by sa mohlo stať pasívnym prenášačom nákazy.

Galéria

received_2771178659575650 received_2347879605500888 received_897056867331723 received_862404137431158

Počasie

Počasie Horná Breznica online

Kontakt

Obecný úrad
Horná Breznica 78
020 61 Horná Breznica

Tel.: 042 / 471 11 52
Fax.: 042 / 471 11 52

Email: obec@hornabreznica.eu